Kington AL-6700T Pro Max Money Counting Machine
-17%
Price in Bangladesh
৳19,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Kington AL-6700T Pro Max Full Specification
| Item | Money Counting Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Kington AL-6700T Pro Max |
| Counting Speed | 1000pcs/min |
| Size Of Countable Money | 50 x 110-90 x 170mm |
| Stacker Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Hopper Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Chained Note detection | Yes |
| Half Note detection | Yes |
| Counterfeit Note Detection | Yes |
| Display | 3 |
| Noise | No |
| Power Consumption | ≤80W |
| Power Supply | AC220V±10% 50Hz AC110V±10% 60Hz |
| Weight | 7.5 Kg |
📖 Overview
Kington AL-6700T Pro Max is a money-counting machine that is suitable for counting most of the world's currencies. Besides this machine can detect fake notes. It has three color digital monitors with an additional monitor placed for customer display. This machine can automatically detect half-notes, and chained-notes with UV(Ultraviolet) and MG(Magnetic) during counting. Also double-note detection with IR (infrared) detection system.
Be the first to review
Share your experience with Kington AL-6700T Pro Max Money Counting Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★