Kington AL-6900T Pro Max Money Counting Machine
-17%
Price in Bangladesh
৳18,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Kington AL-6900T Pro Max Full Specification
| Item | Money Counting Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Kington AL-6900T Pro Max |
| Counting Speed | 1000pcs/min |
| Size Of Countable Money | 50 x 110-90 x 170mm |
| Stacker Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Hopper Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Chained Note detection | Yes |
| Half Note detection | Yes |
| Counterfeit Note Detection | Yes |
| Display | 3 |
| Noise | no |
| Power Consumption | ≤80W |
| Power Supply | AC220V±10% 50Hz AC110V±10% 60Hz |
| Weight | 7.5 Kg |
📖 Overview
Kington AL-6900 Pro Max is a money counting machine and it detects fake notes. It can detect 100% fake Bangladeshi notes. It has three display displays and an additional monitor for customer display. Automatic detection with UV(Ultraviolet) and MG(Magnetic) during counting in this machine. Also has automatic half-note and chained-note detection. Suitable for calculating most of the world's currencies.
Be the first to review
Share your experience with Kington AL-6900T Pro Max Money Counting Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★