Kington Plus AL-160T Front Loading Machine
-16%
Price in Bangladesh
৳15,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Kington Plus AL-160T Full Specification
| Item | Money Counting Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Kington Plus AL-160T |
| Counting Speed | 1000pcs/min |
| Size Of Countable Money | 50 x 110-90 x 170mm |
| Thickness Of Countable Money | 0.075-0.15 mm |
| Stacker Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Hopper Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Chained Note detection | Yes |
| Half Note detection | Yes |
| Counterfeit Note Detection | Yes |
| Display | 2 |
| Noise | no |
| Power Consumption | ≤80W |
| Power Supply | AC220V±10% 50Hz AC110V±10% 60Hz |
| Weight | 7.5 Kg |
📖 Overview
This Kington Plus AL-160T is a front loading money counting machine with Fake note detector. It is an advanced money counting machine designed for efficient and reliable money counting. This machine can count money with 100% accuracy, thus ensuring safe transactions. It is compatible with multiple currencies around the world. It has two display screens, a primary display for the operator, and an additional customer display, thus ensuring transparency during transactions.
Be the first to review
Share your experience with Kington Plus AL-160T Front Loading Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★