Konka KIC-18GX Infrared Cooker with Touch Panel
-13%
Price in Bangladesh
৳3,690
from 1 seller
The lowest price of Konka KIC-18GX in Bangladesh is ৳3,690 only. Buy Konka KIC-18GX at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
Save 14%
৳4,290
৳ 3,690
📋 Konka KIC-18GX Full Specification
| Item | Electric Chula |
|---|---|
| Model | ✅ KIC-18GX |
| Brand | Konka |
| Chula Technology | Infrared |
| Power Consumption | 2000W |
| Voltage | 220~240V, 50/60Hz |
| Temperature Adjustment | Yes |
| Power Setting | Yes |
| Time Setting | Yes |
| Energy Saving | Power Saving |
| Display | Yes |
| Panel Type | Touch Control |
| Body Material | Tempered Glass |
| Protection | Automatic Overheating Security Switch |
| Others | Works with Any Pan |
| Weight | 2.5kg |
📖 Overview
Konka KIC-18GX Infrared Cooker is a cost-efficient daily cooking solution. It has a maximum heat capacity of 2000W which is ideal for all kinds of cooking. This infrared cooker guarantees energy efficiency, fast cooking, and easy cleaning. Moreover, this type of electric cooker can be used with all types of metallic cookware. So users can use any flat surface cookware to prepare their daily food.
Be the first to review
Share your experience with Konka KIC-18GX Infrared Cooker with Touch Panel and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★