KSTAR HP930C 3KVA Online UPS
-9%
Price Range in Bangladesh
from
৳32,500
to
৳39,000
across 5 sellers
The lowest price of KSTAR HP930C in Bangladesh is ৳32,500 only. Buy KSTAR HP930C at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳39,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 10%
৳36,000
৳ 32,500
Motijheel, Dhaka
Save 11%
৳36,500
৳ 32,500
Gulistan, Dhaka
Save 13%
৳38,000
৳ 33,000
📋 KSTAR HP930C Full Specification
| Item | UPS |
|---|---|
| Model | ✅ KSTAR HP930C |
| UPS Size | Standard |
| UPS Type | Offline |
| Power | 3000VA |
| Rated Power | 2100W |
| Battery Capacity | 12V 7.5Ah, 8Pcs |
| Input Voltage | 200 to 240V AC |
| Output Voltage | 220V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Display | LCD Display |
| Surge Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Charging Overload Protection | Yes |
| Backup Time | 15 minutes |
| Audio Alarm | Yes |
| Weight | 24Kg |
📖 Overview
This KSTAR HP930C 3KVA online UPS comes with an LCD display. It has high frequency and double conversion online technology, which is controlled by a fully digitized microprocessor. It has 200~240VAC input power voltage capability. It also has a short circuit, lightning, surge protection, and overload protection ring.
Be the first to review
Share your experience with KSTAR HP930C 3KVA Online UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★