Lambert 300 kVA Diesel Open Generator
Price in Bangladesh
৳1,800,000
from 1 seller
The lowest price of Lambert 300 kva diesel open generator in Bangladesh is ৳1,800,000 only. Buy Lambert 300 kva diesel open generator at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
৳ 1,800,000
📋 Generator Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Power | 300 KVA / 240kW |
| Standby Power | 330 KVA / 264kW |
| Phase | Three |
| Voltage | 400V / 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500RPM |
| Cooling System | Water Cooled |
| Ignition System | 4- Stroke, compression ignition |
| Alternator | Brushless, Self-Exited, AVR controlled & Self-Cooled, Copy Stamford, China |
| Fuel Consumption | 35.5 liters of fuel per hour at 80% load |
| Origin | China |
📖 Overview
This Lambert diesel generator has a 1500 RPM engine operating speed, a 400V / 230V rated voltage capacity, and a 3-phase. The generator comes with 300 kVA / 240 kW prime power and 330 kVA / 264 kW standby power. This generator consumes 35.5 liters of fuel per hour at 80% load. Large industrial plants, shopping malls and other large flat buses can be supplied with electricity.
Be the first to review
Share your experience with Lambert 300 kVA Diesel Open Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★