Lenovo IdeaPad Slim 3i 14ITL6 Core i5 11th Gen
-11%
Price in Bangladesh
৳74,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Modem | Lenovo IdeaPad Slim 3i 14ITL6 |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Gen |
| Processor Speed | 2.40GHz up to 4.20GHz |
| Screen Size | 14'' |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 512GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4GB Shared |
| Audio/Speaker | 2 x 1.5W speakers, Dolby Audio |
| Networking | 802.11ax / Bluetooth Version V5.0 / LAN 5 x 2 Wireless |
| Webcam | 720p |
| Battery | 3 Cell Li-Polymer |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Product Weight (Kg) | 1.65Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo IdeaPad comes with an intel core i5 11th generation gaming processor which is capable of producing 4.20GHz top speed frequency. It features 8GB RAM, 512GB SSD Hard Disk, 4GB Shared Graphics, 3 Cell Li-Polymer battery, and a Backlit keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad Slim 3i 14ITL6 Core i5 11th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★