Lenovo LOQ 15IAX9E Core i5 12th Gen Gaming Laptop
Price in Bangladesh
৳85,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳85,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 85,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i5-12450HX |
| Processor Speed | 12M Cache, up to 4.40 GHz |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Screen Size | 15.6" FHD Resolution, 144Hz Refresh Rate, 300nits, Anti-glare, 45% NTSC G-SYNC |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Ultra HD-8GB shared NVIDIA RTX 2050 4GB GDDR6 Dedicated Graphics Card |
| Audio/Speaker | 2x2W speaker system with Nahimic Audio |
| Networking | Intel WiFi 6 2 x 2 802.11ax, 100/1000M RJ-45, Bluetooth V5.1 |
| Webcam | Built-in 1080p webcam |
| Battery | 60Whr |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 359.6 x 264.8 x 22.1-25.2 mm |
| Product Weight (Kg) | 2.4 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo LOQ 15IAX9E is a gaming laptop designed for high-performance computing needs. It is powered by an Intel Core i5 12th-generation processor, which ensures fast and responsive processing. It has 16GB DDR5 4800MHz RAM, which allows the laptop to perform smooth multitasking and fast application loading. Intel Wi-Fi 6 2 x 2 802.11ax, upgraded to Bluetooth V5.1, which will provide gaming, faster downloads and more stable connection.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo LOQ 15IAX9E Core i5 12th Gen Gaming Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★