Lenovo LP40 TWS Wireless Earbuds
-40%
Price in Bangladesh
৳900
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo LP40 Full Specification
| Item | Headphone |
|---|---|
| Model | ✅ LP40 |
| Brand | Lenovo |
| Headphone Type | Earbud |
| Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth Distance | 10M |
| Impedance | 32Ω |
| Frequency | 20 - 20000Hz |
| Battery Capacity | Case: 300mAh<br>Earbud: 40mAh |
| Charging Interface | Type-C |
| Weight | 38gm |
📖 Overview
This Lenovo LP40 is a wireless earbud that contains (TWS) true wireless stereo technology which can stream everything from music apps to audiobooks. This earbud comes with Bluetooth version 5.0 that works up to 10m of range. It offers a 300mAh case capacity that takes 1.5 hours of charging time and provides long-time music play. Moreover, it has a 13mm loudspeaker with clear sound and strong bass.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo LP40 TWS Wireless Earbuds and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★