Xiaomi Mi P1 43" 4K Ultra HD Android Television
-34%
Price in Bangladesh
৳35,490
from 1 seller
The lowest price of Xiaomi L43M6-6AEU in Bangladesh is ৳35,490 only. Buy Xiaomi L43M6-6AEU at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 35%
৳54,490
৳ 35,490
📋 Xiaomi L43M6-6AEU Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ L43M6-6AEU |
| Brand | Xiaomi |
| Screen Size | 43 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Sound | 10watt + 10-watt RMS Speaker Output, Dolby Audio and DTS-HD Support |
| Connectivity | Wi-FI / 3 x HDMI / 2 x USB / Bluetooth 5.0 / Ethernet (LAN) |
| Remote | 360° Bluetooth Remote Control |
| Operating System | Android |
| Dimension | 962 x 205 x 625mm Including Base Dimension |
| Other Features | Android TV 10 Operating System, HDR10, HDR10+,Dolby Vision,HLG |
📖 Overview
The Xiaomi Mi P1 TV is a bezel-free three-way groundbreaking design that offers a superior screen-to-body ratio and 178-degree viewing angles that will give you a stunning viewing experience. This Mi TV has MEMC, which can automatically insert compensating frames in low-frame-rate content to reduce screen tearing and juddering, allowing for more fluid motion during athletic events, motor racing, and other activities. With Google Voice Command on TV, complex tasks can be completed within three meters and you can control smart home devices all over your home. With Bluetooth connectivity to the remote, you can control this TV from any angle of 360 degrees, and you can easily access Netflix and Prime videos with a dedicated remote control shortcut key.
5.0
★★★★★
3 reviews
R
MAHFUZ ALAM
12 April 2023 09.47 AM
Overall
★★★★★
Built in cromecast ache?
please click contact seller button & call
R
Sajjad
06 July 2022 06.24 PM
Overall
★★★★★
কি ভার্সন এটা চাইনিজ নাকি গ্লোবাল....?
Sir for details click on contact seller option and call the showroom number.
R
Nurul hasan shumon
23 May 2022 07.49 AM
Overall
★★★★★
Owesome
thanks sir