Leyoung LeO2 P60 Portable Oxygen Concentrator
Price in Bangladesh
৳130,000
from 1 seller
The lowest price of Leyoung LeO2 P60 in Bangladesh is ৳130,000 only. Buy Leyoung LeO2 P60 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Farmgate, Dhaka
৳ 130,000
📋 Leyoung LeO2 P60 Full Specification
| Item | Oxygen Concentrator |
|---|---|
| Model | ✅ Leyoung LeO2 P60 |
| Warm Up Time | 2 minutes |
| Oxygen Flow | 1 - 6 flow level (Pulse mode) |
| Oxygen Purity | 93% +/- 3% |
| Display | 2.8-inch Color Display with Intuitive Control |
| Noise | 40dB |
| Power | AC Input 100-240V, 50-60hz-100watts |
| Battery | Single battery: up to 6.5 hours of usage; 3 hours to recharge<br>Double battery: up to 13 hours of usage; 6 hours to recharge |
| Others Features | Designed for 24/7 usage<br>Lightweight and portable design for easy travel |
| Weight | 2.16 kg |
| Dimension | 221 x 85 x 160mm |
📖 Overview
The Leyoung LeO2 P60 is a new-generation portable oxygen concentrator, designed for 24/7 use at home or away. Its compact size and replaceable rechargeable battery life can deliver high levels of oxygen dosage. It comes with a 2.8-inch color display with user-friendly instructions for easy control. This small device can be recharged at home or in any car giving freedom and mobility to use the device.
Be the first to review
Share your experience with Leyoung LeO2 P60 Portable Oxygen Concentrator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★