LG 65NANO95TNA 65 inch 8K NanoCell Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳210,000
to
৳210,009
across 2 sellers
The lowest price of LG 65NANO95TNA in Bangladesh is ৳210,000 only. Buy LG 65NANO95TNA at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳210,009 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 210,000
Badda, Dhaka
Save 12%
৳240,009
৳ 210,009
📋 LG 65NANO95TNA Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ 65NANO95TNA |
| Brand | LG |
| Screen Size | 65 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | Ultra HD, 7680 x 4320p |
| Technology | Full Array Dimming |
| 3D Technology | 2D |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Brightness | AI Brightness Control |
| Sound | ULTRA Surround Sound, AI Sound Pro, 40W (RMS) Audio Sound Output, Clear Voice IV |
| Connectivity | Wi-Fi (Built-in), Bluetooth V5.0, 4 x HDMI, 2 x USB, eARC, RF Input |
| Remote | Magic Remote |
| Operating System | WebOs |
| Dimension | 1454 x 900 x 287mm Set with Stand |
| Other Features | HGIG Mode<br> HDR 10 Pro<br> Billion Rich Color<br> Full Web Browser<br> Auto Low Latency Mode<br> Hands-free Voice Control<br> Magic Mobile Connection<br> HDR Dynamic Tone Mapping |
📖 Overview
The LG Smart TV's NanoCell technology uses 1 nm nanoparticles to reproduce pure color. This TV has 8K resolution to provide incredible image quality with enhanced color purity on the TV. LG NanoCell uses 8K deep learning algorithms to enhance the detail and quality of 2K or 4K video to create the most vivid 8K images possible. NanoCell TVs optimize the HDR picture quality by modifying the primary HDR formats HLG and HDR 10 that are supported. It gives you the ability to watch all of your stuff in lifelike high definition. You can watch Disney + Hotstar, Apple TV app, Netflix and Prime videos, and the latest movies, TV shows, documentaries, live sports, and much more from this TV.
Be the first to review
Share your experience with LG 65NANO95TNA 65 inch 8K NanoCell Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★