LG C2 Series 65" OLED Evo 4K Smart TV
-1%
Price Range in Bangladesh
from
৳245,000
to
৳2,975,009
across 2 sellers
The lowest price of LG OLED65C2P in Bangladesh is ৳245,000 only. Buy LG OLED65C2P at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳2,975,009 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 2%
৳249,999
৳ 245,000
Badda, Dhaka
Save 1%
৳3,000,009
৳ 2,975,009
📋 LG OLED65C2P Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ OLED65C2P |
| Brand | LG |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | OLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 0.1ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Perfect Black |
| Brightness | Yes |
| TV Tuner | ATSC, Clear QAM |
| Sound | 40W (WF: 20W, 10W per Channel) |
| Connectivity | Wi-Fi 5 (802.11ac) & Bluetooth V5.0 |
| Remote | Magic control |
| Operating System | WebOs |
| Dimension | 1441 x 826 x 45.1mm |
📖 Overview
LG C2 Series 65-inch OLED Evo 4K smart television's picture panel features dimming level pixels, Ultra HD display resolution, 100 percent color fidelity, broad viewing angles, brightness boosters, and billion-rich color. It has built-in access to Disney+, HBO Max, Prime Video, Netflix, and the Apple TV app. This television uses α9 Gen 5 4K AI processor that optimizes pictures like a pro.
Be the first to review
Share your experience with LG C2 Series 65" OLED Evo 4K Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★