LG Nano75 65" NanoCell Alexa Built-In 4K Smart TV
Price in Bangladesh
৳120,000
from 1 seller
The lowest price of LG in Bangladesh is ৳120,000 only. Buy LG at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 120,000
📋 LG Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | LG |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | Nano LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 20W |
| Connectivity | HDMI, LAN, WiFi, USB, Bluetooth |
| Remote | Magic Remote |
| Operating System | WebOs |
📖 Overview
The LG Nano75 65" TV uses NanoCell Particle nanotechnology to filter and refine colors, removing impurities from RGB wavelengths that create pure, accurate colors displayed on the screen. It also has access to Netflix and Apple TV apps and lets you choose from the latest movies, TV shows, documentaries, and live sports and find them all in one place. Moreover, the LG Nano75 TV has nearly 8 million pixels and is a true 4K TV that gives you a better viewing experience than a Full HD TV, providing sharper and more detailed images.
Be the first to review
Share your experience with LG Nano75 65" NanoCell Alexa Built-In 4K Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★