LG UN7300PTC 43" 4K Smart LED TV
-7%
Price in Bangladesh
৳33,900
from 1 seller
The lowest price of LG UN7300PTC in Bangladesh is ৳33,900 only. Buy LG UN7300PTC at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 7%
৳36,500
৳ 33,900
📋 LG UN7300PTC Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UN7300PTC |
| Brand | LG |
| Screen Size | 43" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | HDR10, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | MPEG-2/4 DVB-T2 (Single) |
| Sound | Sound Output (RMS) 20W |
| Connectivity | HDMI.USB, LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | WebOs |
📖 Overview
This LG UN7300PTC is a smart LED TV that has a 43" 4K display with 10-bit processing color bit depth, Tru motion 100 with backlight scanning, and a Quad-core image processor 4K. It comes with AI ThinQ, Google Assistant, a home dashboard, 4K UHD streaming, and Netflix smart features. Also, the TV is operated by webOS 5.0. This LG TV offers HDMI.USB, LAN, Wi-Fi, Bluetooth connectivity that allows you to enjoy various entrainments.
Be the first to review
Share your experience with LG UN7300PTC 43" 4K Smart LED TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★