LG UQ8050 55" 4K WebOS Smart Television
Price Range in Bangladesh
from
৳75,990
to
৳77,999
across 2 sellers
The lowest price of LG in Bangladesh is ৳75,990 only. Buy LG at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳77,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 75,990
Purana Paltan, Dhaka
Save 1%
৳78,999
৳ 77,999
📋 LG Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | LG |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 2 Speaker, 10W per Channel |
| Connectivity | 2- USB, 3-HDMI, eARC / ARC, RF In, Wi-Fi, LAN, Bluetooth V5.0 |
| Remote | Magic Remote |
| Operating System | WebOs |
📖 Overview
This LG UQ8050 is a 55 inch Smart Television that powered by WebOS operating system. This TV supports 4K video which will give you a crystal clear 4K video viewing experience and enjoy vivid colors and breathtaking details in Real 4K. This TV features the α5 Gen 5 AI processor that delivers an immersive experience every moment of video. This TV also supports voice control, so personalized content can be searched from your voice control, and ThinQ AI makes LG UHD TV a seriously smart experience.
Be the first to review
Share your experience with LG UQ8050 55" 4K WebOS Smart Television and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★