LG44C 40KVA Prime Cummins Diesel Engine Generator
-6%
Price Range in Bangladesh
from
৳890,000
to
৳950,000
across 2 sellers
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳890,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳950,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
Save 6%
৳950,000
৳ 890,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 950,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | 4BT3.9-G2 |
| Rated Power | 30 kW / 38 kVA |
| Standby Power | 32 kW / 40 kVA |
| Number of Cylinder | 4L cylinder |
| Phase | 3 Phase 4 wires |
| Voltage | 400V |
| Frequency | 50Hz / 60Hz |
| Engine RPM | 1500 / 1800 rpm |
| Fuel Tank Capacity | 160 Litre |
| Alternator | Stamford / Marathon / Leroy Somer / Faraday / Engga alternator |
| Fuel Consumption | 7.5 L/H |
| Dimension | 2650mm x 950mm x 1450mm |
| Weight | 1080 Kg |
📖 Overview
Generator set equipped with Cummins diesel engine 4BT3.9-G2, 30 kW / 38 kVA, 32 kW / 40 kVA standby, 3 phase 4 wires, electronic governor, Stamford / Marathon / Leroy Somer / Faraday / Engga alternator, Deep Sea automatic controller, 1080 kg weight, 4L cyl. arrangement, turbocharged intake type, 102 x 120 mm bore x stroke.
Be the first to review
Share your experience with LG44C 40KVA Prime Cummins Diesel Engine Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★