Long Ran Lexus 1650 1375VA DSP Sine Wave IPS
-9%
Price Range in Bangladesh
from
৳15,400
to
৳15,500
across 2 sellers
The lowest price of Long ran lexus 1650 1375va dsp sine wave ips in Bangladesh is ৳15,400 only. Buy Long ran lexus 1650 1375va dsp sine wave ips at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳15,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Nawabpur, Dhaka
Save 9%
৳17,000
৳ 15,400
Nawabpur, Dhaka
Save 5%
৳16,250
৳ 15,500
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1375VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 1100W |
| Inverter Frequency | 0.8 |
| Battery Included | No Battery Included |
| Battery Capacity | 12V, 100Ah to 250Ah |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | 100% Pure Sine Wave |
| Display | Big LED & LCD Display |
| Input Voltage | 100V - 290V & UPS Mode: 180V - 260V |
📖 Overview
This Long Ran DSP Pure Sine Wave 1650 IPS / UPS is an electric inverter with a capacity of 1375 VA and a rated power of 1100 watts. It has an input voltage range of 90-220 volts AC. This IPS provides DSP pure sine wave technology and overloading, overcharging, short-circuit protection, a bypass switch, full charge cut protection, and low voltage cut protection. It supports lithium-ion (LiFePo4) 12V 100Ah to 250Ah battery. This inverter has a silver transformer and an LCD & LED -dual display.
Be the first to review
Share your experience with Long Ran Lexus 1650 1375VA DSP Sine Wave IPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★