Longfian JAY-1A Portable Oxygen Concentrator
Price in Bangladesh
৳120,000
from 1 seller
The lowest price of Longfian JAY-1A in Bangladesh is ৳120,000 only. Buy Longfian JAY-1A at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Farmgate, Dhaka
৳ 120,000
📋 Longfian JAY-1A Full Specification
| Item | Oxygen Concentrator |
|---|---|
| Model | ✅ Longfian JAY-1A |
| Oxygen Purity | 93% (+/-3%) |
| Display | LED Clear Display |
| Noise | 38dB |
| Battery | Rechargeable lithium ion Single Battery for up to 4 hour |
| Others Features | Upgraded pulse flow setting:1-5<br>Delivers uninterrupted oxygen 24/7<br>Easy-to-remove external battery<br>Mini size and lightweight<br> Flow setting display<br>Flow setting control button<br>Switch button<br>Type-C charging port |
| Made of Country | Made in China |
| Weight | 1.9Kg Including battery |
| Dimension | 175 x 85 x 240mm |
📖 Overview
Longfian JAY-1A is a portable oxygen concentrator which makes it the best choice for hypoxic patients when they go out for activities, travel, or emergencies. It works perfectly when traveling in plateaus above 2000 meters. It comes with a lithium-ion rechargeable battery that lasts up to 4 hours on a full charge. Portable and light in weight so can be comfortably carried anywhere on the shoulder.
Be the first to review
Share your experience with Longfian JAY-1A Portable Oxygen Concentrator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★