Lovol 32kW Stamford Super Silent Generator
Price in Bangladesh
৳450,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Generator Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | 1003TG14 |
| Rated Power | 32kW |
| Standby Power | 40kVA |
| Number of Cylinder | 3 |
| Phase | 3 |
| Voltage | 400 AC |
| Frequency | 50Hz / 60Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Power Factor | 0.8 |
| Starting System | Electric Star by Battery |
| Cooling System | Water-Cooled |
| Canopy | Yes |
| Fuel Consumption | 6.1Ltr / Hour at 100% load |
| Other Features | Off-white & Black |
| Dimension | 1900 x 900 x 1200mm |
| Weight | 900 Kg |
📖 Overview
This Lovol is a Stamford type super silent generator with rated power of 32kW and standby power of 40kVA. It has Lovol series engine, 3 phases, power factor 0.8, and four-strokes. The engine speed of this generator is 1500 RPM and the voltage regulation is AVA.
Be the first to review
Share your experience with Lovol 32kW Stamford Super Silent Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★