Luminous Eco Volt Neo 1050 Inverter IPS & UPS 12V
-6%
Price in Bangladesh
৳13,500
from 1 seller
The lowest price of Luminous Eco Volt Neo 1050 Inverter in Bangladesh is ৳13,500 only. Buy Luminous Eco Volt Neo 1050 Inverter at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Nawabpur, Dhaka
Save 7%
৳14,500
৳ 13,500
📋 Luminous Eco Volt Neo 1050 Inverter Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| Model | ✅ Eco Volt Neo 1050 Inverter |
| Brand | Luminous |
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 900VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 756W |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | Without Battery |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Squire Wave |
| Display | LED indication |
| Input Voltage | 12V |
📖 Overview
This Luminous Eco Volt Neo 1050 Inverter IPS & UPS comes with some amazing features such as equipped with overload protection with auto reset, safe for sensitive appliances with Sine wave output, switch over, overload alarm, supports signal batteries, all battery types Tubular, 900VA inverter capacity, 756W inverter rated power, 50Hz frequency, and Squire Wave technology.
Be the first to review
Share your experience with Luminous Eco Volt Neo 1050 Inverter IPS & UPS 12V and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★