Luminous Eco Watt Neo 700 IPS with HAMKO PCV Battery
-24%
Price in Bangladesh
৳26,499
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Luminous Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 600VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 500Watt |
| Inverter Frequency | 50 / 60 Hz single-face frequency |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | Hamko PCV21 Plate/130mAh |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Square Wave |
| Display | LED Indication |
| Input Voltage | 140 to 250V |
📖 Overview
This Luminous Eco Watt Neo 700 IPS with HAMKO Battery whereas HAMKO PCV batteries refer to passenger vehicle batteries(PCV) with a high capacity that is typically designed for use in large vehicles such as buses and trucks. It includes features of 600Va inverter capacity, 500-watt inverter rated power, 50 / 60 Hz single-face frequency, Overloading protection, and 140 to 250V input voltage. Also, this package comes with a 21 Plate/ 130mAh HAMKO battery that can give a long-lasting performance.
Be the first to review
Share your experience with Luminous Eco Watt Neo 700 IPS with HAMKO PCV Battery and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★