Maono AU-A03 Professional Condenser Studio Microphone
Price in Bangladesh
৳5,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Maono AU-A03 Full Specification
| Item | Microphone |
|---|---|
| Model | ✅ Maono AU-A03 |
| Type | Condenser |
| Frequency Range | 30Hz-16kHz |
| Signal-to-Noise Ratio | 70dB |
| Audio Sensitivity | -38dB +/- 3dB |
| Impedance | 1000 Ohm or less |
| Maximum SPL | 120dB |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Wire Length | 2.5m |
| Connectivity | USB |
📖 Overview
This Maono AU-A03 is a studio microphone. It is used in the studio for professional work. It is designed for recording soundtracks for live shows or vocal works on YouTube. It comes with a shock mount, pop filter, and a high-quality boom arm that is completely different from other USB microphones For its best use, insert the microphone's 3.5mm pin into the computer's jack and record with it.
Be the first to review
Share your experience with Maono AU-A03 Professional Condenser Studio Microphone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★