Optoma X400LVe XGA 4000 Lumens DLP Education Projector
-8%
The lowest price of Optoma X400LVe in Bangladesh is ৳40,000 only. Buy Optoma X400LVe at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 Optoma X400LVe Full Specification
| Item | Projector |
|---|---|
| Model | ✅ X400LVe |
| Brand | Optoma |
| Projection Method | DLP |
| Resolution | XGA (1024x768) |
| Image Size | 27.78" ~ 304.4" diagonal |
| Screen Distance | 1. 0~ 12 m |
| Brightness | 4000 Lumens |
| Contrast | 25000:1 |
| Lamp | 6000 /10000 /12000 /15000 hours (Bright/ Eco/ Dynamic/ ECO+ mode) |
| Connector | HDMI, VGA Audio 3.5mm, USB-A, RS232 |
| Remote Control | Yes |
| Dimension | 12.44 x 9.61 x 4.25" |
📖 Overview
Optoma X400LVe Review by Bdstall
24/7 Operation: This Optoma projector is designed to work for 24 hours in standard orientation. Projectors are ideal where prolonged use is required.
Amazing Color: This Optoma projector can deliver reliable color performance suitable for any content and environment, delivering powerful presentations and educational lessons with stunning colors. This projector is suitable for various graphic and video presentations.
Superior Contrast: This DLP projector will deliver bright whites and ultra-rich blacks that make every image come to life and the text will be crisp and clear, so ideal for business and education applications.
Full 3D: This projector can display true 3D content from almost any 3D source, including 3D Blu-ray players, 3D broadcasts, and the latest game consoles.
Eco+: It comes with Eco+ technology that combines high contrast, improved lamp life, and energy-saving features to reduce power consumption.
Integrated Speaker: It has a powerful built-in speaker that delivers exceptional sound without the need for external speakers.
Energy Saving: Using specially designed lamp modes, energy consumption can be reduced by up to 70%. Each mode has a positive effect on the lamp life, reducing maintenance and helping to save both running costs.
Quick Resume: It has a quick resume feature that allows the projector to be restarted immediately if it is accidentally turned off.
Auto Power Off: It comes with an auto power off feature so that the projector will automatically turn itself off after a certain period of time if it is not in use.
Be the first to review
Share your experience with Optoma X400LVe XGA 4000 Lumens DLP Education Projector and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?