Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 Ryzen 5-7520U 2GB Dedicated
-4%
Price in Bangladesh
৳43,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ IdeaPad 1 15AMN7 |
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Ryzen 5 7520U |
| Processor Speed | Up to 4.3GHz |
| Screen Size | 15.6″ FHD (1920 x 1080) Anti-glare Display |
| RAM | 8GB DDR5 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon 2GB Dedicated Graphics |
| Audio/Speaker | Front-facing stereo speakers, 1.5W x 2, optimized with Dolby Audio |
| Networking | Wi-Fi 6, 802.11ax 2 x 2 + BT5.1 |
| Webcam | HD 720p with Privacy Shutter |
| Battery | Integrated 47Wh |
| Keyboard | Backlit, English |
| Software | Windows 11 Home |
| Dimensions (W x D x H) | 359.3 x 235 x 17.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.62kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 comes with a powerful Ryzen 5 7520U processor that a processor speed of up to 4.3GHz. It has a 15.6inch FHD Anti-glare Display with a resolution of 1920 x 1080pixel. With its 8GB DDR5 RAM, 256GB SSD Hard Disk and AMD Radeon 2GB Dedicated Graphics it can give an amazing using performance.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 Ryzen 5-7520U 2GB Dedicated and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★