Owgels OZ-10-02 Two Oxygen Concentrator
The lowest price of Owgels OZ-10-02 TW0 in Bangladesh is ৳63,000 only. Buy Owgels OZ-10-02 TW0 at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳65,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
📋 Owgels OZ-10-02 TW0 Full Specification
| Item | Oxygen Concentrator |
|---|---|
| Model | ✅ Owgels OZ-10-02 TW0 |
| Oxygen Pressure | 10 LPM (Dual 5 LPM each) |
| Oxygen Flow | 10L/ min±10% |
| Oxygen Purity | 90%±3% |
| Display | LCD |
| Noise | 46dB |
| Power | Power Consumption: 340W |
| Package Included | 1 x Filter<br>1 x Oxygen Musk<br>1 x Oxygen Cannula<br>1 x Humidifier Bottle<br>1 x Atomizing Cup<br>1 x Atomizing Musk<br>1 x Atomizing Tubing<br>1 x Atomizing Mouthpiece |
| Others Features | Dual filter system<br>Frosted plastic shell<br>Silent pulley<br>High-quality motor<br>Anti-aging test |
| Made of Country | China |
| Weight | 29 Kg |
| Dimension | 360 x 370 x 670mm |
📖 Overview
Owgels OZ-10-02 TW0 Review by Bdstall
Intelligent Alarm: It has an AB-level intelligent alarm system installed to keep you safe at all times.
Patent Protection: It has 8 EU-approved patented technologies that are authentic and trusted.
Stable Oxygen Supply: It can supply oxygen 24 hours a day, 365 days a year to provide stable oxygen.
This concentrator's oil-free compressor is imported from Germany and a CECA molecular sieve from France.
Be the first to review
Share your experience with Owgels OZ-10-02 Two Oxygen Concentrator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?