Panasonic ES-SA40K Single Blade Wet / Dry Shaving
Price in Bangladesh
৳5,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Panasonic ES-SA40-K Full Specification
| Item | Trimmer |
|---|---|
| Model | ✅ ES-SA40-K |
| Brand | Panasonic |
| Type | Digital |
| Application | Hair & Beard |
| Blade | Stainless Steel |
| Cutting Length | 0.5 - 7mm |
| Working Time | 45-minute |
| Charging Time | 8-hour |
| Washable | Wet/dry washable |
| Dimension | 6.1 x 3.8 x 14.1 cm |
| Weight | 140 g |
📖 Overview
The Panasonic ES-SA40K electric shaver is a rechargeable, wet/dry shaver with a sturdy single-blade design. This shaver will always give you a close, clean cut that won't irritate your skin. It also comes with a broad pop-up trimmer for precision mustache and sideburn trimming. This Panasonic Shaver has 8 hours of charging time and can run without it for a maximum of 45 minutes. The saver is easy to wash and clean for maintenance.
Be the first to review
Share your experience with Panasonic ES-SA40K Single Blade Wet / Dry Shaving and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★