Panasonic HC-PV100
Price in Bangladesh
৳105,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Panasonic HC-PV100 Full Specification
| Item | Video Camera |
|---|---|
| Model | ✅ HC-PV100 |
| Brand | Panasonic |
| LCD | 3.0-inch Wide LCD monitor |
| Optical Zoom | 20x |
| Video Resolution | 920 x 1080 / 60i |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Stabilization | JPEG |
| Memory Card Slot | SD / SDHC / SDXC Cards Up to 64GB Supports |
| Battery Life | Rechargeable Lithium-Ion Battery Pack, 3.6-5.0 VDC, 1790 mAh |
| Dimension | 6.69 (W) x 6.69 (H) x 13.2 (D) inch |
| Weight | 1500g |
📖 Overview
This Panasonic HC-PV100 has a high sensitivity MOS image sensor, 3 manual rings/ 2-channel XLR terminals, a 1/3.1 inch video camera sensor, excellent picture quality in dim lighting, built-in LED video light, and 2 filters. It supports 20x intelligent zoom on, 20x intelligent zoom off, 2x / 5x / 10x digital zoom. Moreover, this camera offers a 1790mAh rechargeable battery that provides a long-time charging back-up.
Be the first to review
Share your experience with Panasonic HC-PV100 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★