Pedrollo 2CP25/16A 3-HP Centrifugal Pump
-7%
Price in Bangladesh
৳64,170
from 1 seller
The lowest price of Pedrollo 2CP25/16A in Bangladesh is ৳64,170 only. Buy Pedrollo 2CP25/16A at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 7%
৳69,000
৳ 64,170
📋 Pedrollo 2CP25/16A Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ Pedrollo 2CP25/16A |
| Pump Type | Centrifugal |
| Motor Power | Single Phase, 3-HP |
| Suction Dia | Suction mouth: 1 "1/4, Head 32-68m, Delivery line: 1" |
| Power Source | Electrict |
| Voltage | Absorption at 230V, 9.2A |
| Weight | 24.6 Kg |
| Dimension | 26.1 x 22.5 x 44.5 cm |
✨ Key Features
Pedrollo 3-HP Double Impeller Centrifugal Pump
📖 Overview
This Pedrollo 2CP25/16A is a centrifugal pump that is IP44 rated, so it protects the pump against dust, debris, and water splashes. It offers a 3-HP powerful motor that is capable of providing a minimum water flow of 20 liters per minute and a maximum water flow of 160 liters per minute. Moreover, it has been designed with a double impeller that is made of brass material.
Be the first to review
Share your experience with Pedrollo 2CP25/16A 3-HP Centrifugal Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★