Pedrollo CPm160B 2-HP Centrifugal Pump
-7%
Price in Bangladesh
৳46,500
from 1 seller
The lowest price of Pedrollo CPm160B in Bangladesh is ৳46,500 only. Buy Pedrollo CPm160B at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 7%
৳50,000
৳ 46,500
📋 Pedrollo CPm160B Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ Pedrollo CPm160B |
| Pump Type | Centrifugal |
| Motor Power | Single Phase, 2-HP |
| Suction Dia | Suction mouth: 1 "1/2, Head 23-37 m, Delivery line: 1" |
| Power Source | Electrict |
| Voltage | Absorption at 230V, 10.3A |
| Weight | 20 Kg |
| Dimension | 26 x 36.7 x 20.6 cm |
📖 Overview
The Pedrollo CPm160B is a centrifugal pump that comes with a suction mouth of 1 inch, a head of 23-37m, and a delivery line of 1 inch. It offers a 2-HP powerful motor that provides a minimum water flow of 50 liters per minute and a maximum water flow of 220 liters per minute. Moreover, it is the perfect solution for water supply, pressurisation systems, Irrigation, and cooling systems.
Be the first to review
Share your experience with Pedrollo CPm160B 2-HP Centrifugal Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★