Pedrollo CPm170M 1.50 HP Centrifugal Pump
-7%
Price in Bangladesh
৳33,480
from 1 seller
The lowest price of Pedrollo CPm170M in Bangladesh is ৳33,480 only. Buy Pedrollo CPm170M at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 7%
৳36,000
৳ 33,480
📋 Pedrollo CPm170M Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ Pedrollo CPm170M |
| Pump Type | Centrifugal |
| Motor Power | Single Phase, 1.50 HP |
| Suction Dia | Suction mouth: 1 "1/4, Head 35-19 m, Delivery line: 1" |
| Power Source | Electrict |
| Voltage | Absorption at 230V, 7.8A |
| Weight | 17.8 Kg |
| Dimension | 26 x 36.7 x 206 cm |
📖 Overview
The Pedrollo CPm170M is a centrifugal pump that offers a 1.50 HP powerful motor, so it provides a minimum water flow of 30 liters per minute and a maximum water flow of 160 liters per minute. Also, it can be used in the water supply, pressurisation systems, Irrigation, and cooling systems. Moreover, it is made of a cast iron body and stainless steel impeller that is durable and ensures long-term service.
Be the first to review
Share your experience with Pedrollo CPm170M 1.50 HP Centrifugal Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★