Samsung Q65D 43" QLED 4K Tizen TV
Price Range in Bangladesh
from
৳55,490
to
৳57,999
across 3 sellers
The lowest price of Samsung in Bangladesh is ৳55,490 only. Buy Samsung at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳57,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 55,490
Cantonment, Dhaka
৳ 57,000
Purana Paltan, Dhaka
Save 15%
৳67,999
৳ 57,999
📋 Samsung Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 43" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast | Quantum HDR |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Connectivity | 3-HDMI, 2 x USB-A, 1-Ethernet, Bluetooth V5.2, Wi-Fi, Anynet+ (HDMI-CEC, HDMI Audio Return Channel |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
The Samsung Q65D is a 43" slim, beautifully designed television with 100% color volume with quantum dot technology. It uses a QLED panel that supports 4K resolution video, so displays incredibly detailed and clear images. It has a 50Hz refresh rate that is fluid. and guarantee smooth animations. Also a 2ms response time that reduces motion blur and produces crisp, clear images. It has three HDMI connections that can be connected to gaming consoles, Blu-ray players and other multimedia.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Q65D 43" QLED 4K Tizen TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★