Pedrollo JSWm2A 1.50HP Jet Pump
-7%
Price in Bangladesh
৳22,785
from 1 seller
The lowest price of Pedrollo JSWm2A in Bangladesh is ৳22,785 only. Buy Pedrollo JSWm2A at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 7%
৳24,500
৳ 22,785
📋 Pedrollo JSWm2A Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ JSWm2A |
| Brand | Pedrollo |
| Pump Type | Jet |
| Motor Power | 1.50HP |
| Power Source | Electricity |
| Voltage | 220V |
| Weight | 14 kg |
| Dimension | 39 x 18 x 20 cm |
📖 Overview
The Pedrollo JSWm2A 1.50HP Jet pump is a reliable and efficient water pump used for various purposes such as water supply, irrigation, and domestic use. This JSWm2A 1.50HP pump can pump water even in the presence of air. It features 1100W Power, 5 ~ 70 L/min Flow Rate, 6.5 bar Max working pressure, up to 85 l/min Flow rate, up to 70m Head, S1 Continuous service, and single-phase motor connection.
Be the first to review
Share your experience with Pedrollo JSWm2A 1.50HP Jet Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★