Pedrollo TOP2 0.50HP Dranaige Submersible Pump
-7%
Price in Bangladesh
৳16,275
from 1 seller
The lowest price of Pedrollo TOP2 in Bangladesh is ৳16,275 only. Buy Pedrollo TOP2 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 7%
৳17,500
৳ 16,275
📋 Pedrollo TOP2 Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ TOP2 |
| Brand | Pedrollo |
| Pump Type | Submersible |
| Motor Power | 0.50HP |
| Voltage | 2A absorption at 230V |
| Weight | 5kg |
| Dimension | 25.7 x 15.2 cm |
📖 Overview
Pedrollo TOP2 is a submersible pump with a power of 0.50HP. It offers a 2-pole motor with a high 10 µF450 VL capacitor that gives a powerful speed. The pump works for drainage and drying up with a 360 maximum flow rate and has up to 15.5 m head up. The pump is made of stainless steel so it ensures a durable performance. Moreover, the pump has up to +40 °C liquid temperature, up to 30 mm for TOP 4 - 5 draining capability and IP 68 degree protection.
Be the first to review
Share your experience with Pedrollo TOP2 0.50HP Dranaige Submersible Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★