Samsung DU8000 85" Crystal 4K UHD Tizen TV
The lowest price of Samsung UA85DU8000RSER in Bangladesh is ৳229,000 only. Buy Samsung UA85DU8000RSER at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳241,900 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
📋 Samsung UA85DU8000RSER Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UA85DU8000RSER |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 85 inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p, 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2 ms |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Contrast | Mega Contrast, Contrast Enhancer |
| Brightness | HDR10, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 20W, 2CH Speaker Type, Q-Symphony, Adaptive Sound, OTS Lite |
| Connectivity | Bluetooth v5.2, Built In Wi-Fi, 3 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet, 1 x Headphone Jack, 1 x Audio out, 1 x RF Connectivity Input |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
| Other Features | Trizen OS |
📖 Overview
Samsung UA85DU8000RSER Review by Bdstall
4K Upscaling with Crystal Processor 4K: Transforms each pixel for improved content with 3D color mapping and Adaptive Sound.
Motion Xcelerator: Improves motion between frames for smoother viewing.
Mega Contrast: Adjusts brightness and contrast to enhance object visibility.
Dynamic Crystal Color with HDR: Produces greater detail with one billion shades of color.
Object Tracking Sound Lite: Provides 3D surround sound that follows screen movement.
Samsung Tizen OS: Streams favorite shows, recipes, games, and workouts with Voice Assistants built-in.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU8000 85" Crystal 4K UHD Tizen TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?