Perkins 1103A-33G 30kVA Generator
-1%
Price in Bangladesh
৳1,200,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | 1103A-33G |
| Rated Power | 400V / 230V |
| Standby Power | 33kVA /26.4KW |
| Phase | 3 |
| Voltage | 400V / 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500RPM |
| Power Factor | 0.8 |
| Cooling System | Water Cooled |
| Ignition System | Compression Ignition |
| Alternator | PL144G Brushless, Stamford, UK |
| Canopy | Yes |
| Fuel Consumption | 7.5 Ltr / Hour |
| Origin | United Kingdom |
📖 Overview
This industrial generator is from the Perkins brand & the engine model is 1103A-33G. It has a prime capacity of 30kVA/24kW and a standby capacity of 33kVA/26.4kW. The engine originates from the United Kingdom and features a Stamford alternator. The generator is water-cooled and has a turbocharged and charge-cooled engine. With a fuel consumption rate of 7.5 at prime, this generator delivers excellent performance.
Be the first to review
Share your experience with Perkins 1103A-33G 30kVA Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★