Perkins 150 kVA Electronic Generator
Price in Bangladesh
৳2,700,000
from 1 seller
The lowest price of Perkins in Bangladesh is ৳2,700,000 only. Buy Perkins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
৳ 2,700,000
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | P150 |
| Rated Power | 150 kVA |
| Standby Power | 165 kVA |
| Phase | 3 phase |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Power Factor | 0.8 |
| Canopy | No |
| Other Features | Frequency: 50 Hz |
📖 Overview
The Generator features a Perkins engine, 150 kVA prime capacity, 1500 RPM engine speed, 3 phase circuit breaker, a fully digital controller, 1 set rubber mount, 1 set battery, battery terminal caps, and a battery isolator switch. The generator comes with a large fuel tank capacity that will run for 7 to 9 hours. It can be used in factories, large flat houses, and other places to provide an uninterrupted power supply for a long time.
Be the first to review
Share your experience with Perkins 150 kVA Electronic Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★