Perkins 150 KVA UK Diesel Generator
Price in Bangladesh
৳2,550,000
from 1 seller
The lowest price of Perkins in Bangladesh is ৳2,550,000 only. Buy Perkins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
৳ 2,550,000
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | AP150 |
| Rated Power | 150 kVA / 120 kW |
| Standby Power | 165 kVA / 132 kW |
| Number of Cylinder | Four cylinders and four strokes engine |
| Phase | Three phases |
| Voltage | 220-440V |
| Frequency | 50 / 60Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Starting System | Electric starting system |
| Fuel Tank Capacity | 260 Litre |
| Alternator | Leroy Somer |
| Fuel Consumption | 30.3 litre per hour (at 100% load) |
| Dimension | 3320mm x 1100mm x 1600mm |
| Weight | 1,857 Kg |
| Origin | United Kingdom |
📖 Overview
Perkins 150 KVA European silent generator is a well-known model for its distinctive characteristics, client demand, quality, and service. Usually, this generator is set to operate at 1500 RPM, which can yield fantastic results in the long run. The necessary components and other facilities are also included in the equipment to extend its lifespan and improve its performance. This generator comes with a big fuel tank that provides 8-10 hours of working capacity.
Be the first to review
Share your experience with Perkins 150 KVA UK Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★