Perkins 1500 kVA Diesel Generator
Price in Bangladesh
৳19,500,000
from 1 seller
The lowest price of Perkins in Bangladesh is ৳19,500,000 only. Buy Perkins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
৳ 19,500,000
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | AP1500 |
| Rated Power | 1500 kVA / 1200 kW |
| Standby Power | 1650 kVA / 1320 kW |
| Phase | Three-phase output system |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine RPM | 1500 rpm |
| Power Factor | 0.8 (Lag) |
| Max Output | Circuit breaker for power output |
| Starting System | Electric starter |
| Fuel Tank Capacity | 1540 Litre |
| Filter | Oil filter, fuel filter, and dry air filter |
| Alternator | Leroy Somer |
| Canopy | No |
| Fuel Consumption | 283 litre per hour (at 100% load) |
| Other Features | Made in the United Kingdom |
| Dimension | 6080mm x 2470mm x 2900mm |
| Weight | 9,983kg to 13,673kg |
📖 Overview
Perkins 1500 kVA diesel generator comes with a drain on the base frame for coolant, oil, water, and gasoline. Its rated power is 1500 kVA / 1200 kW and standby power is 1650 kVA / 1320 kW. This generator features a complete generating set installed in heavy gauge steel, weatherproof and acoustic enclosure, along with 0.8 power factor, 3 phases, 4 wires, 50 Hz, and 1500 RPM.
Be the first to review
Share your experience with Perkins 1500 kVA Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★