Perkins 200 kVA Prime Open Set Diesel Engine Generator
Price Range in Bangladesh
from
৳3,000,000
to
৳4,300,000
across 2 sellers
The lowest price of Perkins in Bangladesh is ৳3,000,000 only. Buy Perkins at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳4,300,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
৳ 3,000,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 4,300,000
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | AP200 |
| Rated Power | 200 kVA / 160 kW |
| Standby Power | 220 kVA / 176 kW |
| Number of Cylinder | 6 |
| Phase | 3-phase output system |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1800 RPM |
| Power Factor | 0.8 (Lag) |
| Starting System | Powered starting system |
| Fuel Tank Capacity | 300L |
| Cooling System | Water cooled |
| Canopy | No |
| Fuel Consumption | Full fuel tank with a working time of 8 to 10 hours |
📖 Overview
Perkins 200 kVA prime open set diesel engine generator features three phases, 50/60 Hz frequency, 200 kVA / 160 kW of prime power, and 220 kVA / 176 kW of standby power. It has a maintenance-free starter battery with a battery cable and a drain for coolant, oil, water, and fuel on the base frame. This generator comes with a large fuel tank with a working time of 8 to 10 hours.
Be the first to review
Share your experience with Perkins 200 kVA Prime Open Set Diesel Engine Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★