Perkins 250 kVA Diesel Generator Made in UK
Price Range in Bangladesh
from
৳4,095,000
to
৳5,100,000
across 2 sellers
The lowest price of Perkins in Bangladesh is ৳4,095,000 only. Buy Perkins at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳5,100,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
৳ 4,095,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 5,100,000
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | AP250 |
| Rated Power | 250 kVA / 200 kW |
| Standby Power | 275 kVA / 220 kW |
| Number of Cylinder | Four cylinders and four strokes engine |
| Phase | Three phases |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Power Factor | 0.8 |
| Starting System | Electric starting system |
| Alternator | Stamford UK |
| Canopy | No |
| Fuel Consumption | 25 Ltr/Hr |
| Origin | UK |
📖 Overview
Perkins 250 kVA diesel generators come with 250 kVA / 200 kW prime capacity and 275 kVA standby capacity. This generator provides 220-400 output voltage and comes with a 1500 RPM full digital controller, 1 set of rubber mounts, 1 set battery, battery terminal caps, and a battery isolator switch.
Be the first to review
Share your experience with Perkins 250 kVA Diesel Generator Made in UK and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★