Perkins 500kVA Diesel Generator
Price in Bangladesh
৳7,800,100
from 1 seller
The lowest price of Perkins in Bangladesh is ৳7,800,100 only. Buy Perkins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
৳ 7,800,100
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Power | 500 kVA, 400 kW. |
| Standby Power | 550 kVA, 440 kW |
| Phase | 3-phase |
| Voltage | 220-400 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine RPM | 1500RPM |
| Power Factor | 0.8 |
| Starting System | Electronic |
| Fuel Tank Capacity | 630 L |
| Displacement | 15.2 |
| Alternator | Brush-less Alternator |
| Canopy | No |
| Dimension | 3391 x 1410 x 1970mm |
| Origin | Made in UK |
📖 Overview
This Perkins generator comes with a 500kVA standby capacity that runs at 1500 RPM as well as it is powered by diesel. These generators are usually used industrially. It can use 220-400 output voltage, and this generator is completely environment-friendly. The generator supports a 4-stroke engine,e which is fully digitally controlled. Besides, this Perkins generator is manufactured in the UK.
Be the first to review
Share your experience with Perkins 500kVA Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★