Perkins 60 kVA Industrial Diesel Canopy Generator
Price in Bangladesh
৳1,550,000
from 1 seller
The lowest price of Perkins in Bangladesh is ৳1,550,000 only. Buy Perkins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
৳ 1,550,000
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | AP60 |
| Rated Power | 60 kVA / 48 kW |
| Standby Power | 66 kVA / 53 kW |
| Phase | Three-phase output system |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Starting System | Electrical initiation system |
| Canopy | Yes |
| Dimension | 2200 x 1060 x 1175 mm |
| Origin | Made in the UK |
📖 Overview
Perkins 60 kVA industrial diesel canopy generators rated power is 48 kW and standby power is 53 kW. This generator's engine contains a battery isolator switch, battery terminal covers, a set of rubber mounts, a 1500 RPM full digital controller, three phases, and an automatic on/off starting mechanism. Additionally, it includes a maintenance-free starter battery, a battery cable, and drains for coolant, oil, water, and fuel on the base frame.
Be the first to review
Share your experience with Perkins 60 kVA Industrial Diesel Canopy Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★