Perkins 600 kVA Prime Power Diesel Generator
Price in Bangladesh
৳11,000,000
from 1 seller
The lowest price of Perkins in Bangladesh is ৳11,000,000 only. Buy Perkins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
৳ 11,000,000
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | AP600 |
| Rated Power | 600 kVA / 480 kW |
| Standby Power | 660 kVA / 520 kW |
| Number of Cylinder | 4-cylinder |
| Phase | Three-phase output technology |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Power Factor | 0.8 (Lag) |
| Starting System | Electric starting system |
| Displacement | 4-stroke powerful diesel engine |
| Canopy | No |
| Dimension | AVR voltage regulation system |
| Origin | Made in United Kingdom |
📖 Overview
Perkins 600 kVA prime power diesel generator comes with a 480 kW prime capacity and a 520 kW standby capacity. This generator's engine is equipped with three phases, an automatic on/off starting system, a 1500 RPM full digital controller, one set of rubber mounts, one set of batteries, battery terminal covers, and a battery isolator switch. This generator has a big fuel tank that allows it to run continuously for 8 to 10 hours. It comes with a maintenance-free starter battery and a battery cable, as well as drains on the base frame for coolant, oil, water, and fuel.
Be the first to review
Share your experience with Perkins 600 kVA Prime Power Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★