Perkins UK 45 kVA Diesel Generator
Price Range in Bangladesh
from
৳1,490,000
to
৳1,495,000
across 2 sellers
The lowest price of Perkins in Bangladesh is ৳1,490,000 only. Buy Perkins at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳1,495,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
৳ 1,490,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 1,495,000
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | 1103A-33/33T |
| Rated Power | 45kVA / 36kW |
| Standby Power | 50kVA / 40kW |
| Number of Cylinder | Four cylinders and four strokes engine |
| Phase | 3 |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 rpm |
| Power Factor | 0.8 |
| Starting System | Electric starting system |
| Cooling System | Water Cooled |
| Alternator | Stamford Brush-less – Superior Efficiency |
| Canopy | Yes |
| Fuel Consumption | 7Ltr/Hr |
| Origin | UK |
📖 Overview
Perkins UK 45 kVA diesel generator comes with 45 kVA / 36 kW prime capacity and 50 kVA standby capacity. This generator features 440V voltage, 50Hz frequency, 3 phases, 4 engine cylinders, auto / on / off starting system, 12V x 1 battery, and dynamo battery charging.
Be the first to review
Share your experience with Perkins UK 45 kVA Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★