Philips BHC-015 Foldable Handle Hair Dryer
-26%
Price in Bangladesh
৳2,199
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Philips BHC-015 Full Specification
| Item | Hair Dryer |
|---|---|
| Model | ✅ BHC-015 |
| Brand | Philips |
| Speed Setting | 3 |
| Heat Setting | 3 |
| Protection | Overheating |
| Power Source | Electric |
| Cable Length | 1.5 meter |
| Power Consumption | 1000-1199W |
| Voltage | 220V, 50Hz |
| Others | Styling temperature 200°C |
📖 Overview
The Philips BHC-015 hair dryer has a foldable handle for convenient mobility and a 1200W mild drying setting for beautiful results. A cold air option lets you dry your hair at a low temperature to prevent damage, which is ideal for fine, dry, and damaged hair. This small hair drier has three pre-programmed heat and speed settings: cool, care, and rapid drying.
Be the first to review
Share your experience with Philips BHC-015 Foldable Handle Hair Dryer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★