Philips BHD351/13 Powerful Drying at Lower Temperature
-21%
Price in Bangladesh
৳4,399
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Philips BHD351/13 Full Specification
| Item | Hair Dryer |
|---|---|
| Model | ✅ BHD351/13 |
| Brand | Philips |
| Heat Setting | 6 |
| Nozzle Type | 14mm nozzle |
| Cable Length | 1.8m |
| Power Consumption | 2100W |
| Voltage | 220V, 50Hz |
📖 Overview
The Philips BHD351/13 has an especially thermo protection attachment that firmly blends warm and cold air for daily care. It has a powerful ionic system that creates 20 million ions in a hair drying session, making your hair shiny. So you can enjoy shiny, fridge-free hair. For quick touch-ups and polishing little nuances of your style, the compact nozzle precisely concentrates the air.
Be the first to review
Share your experience with Philips BHD351/13 Powerful Drying at Lower Temperature and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★