Philips EverFlo Home Oxygen Concentrator
Price Range in Bangladesh
from
৳125,000
to
৳140,000
across 2 sellers
The lowest price of Philips EverFlo in Bangladesh is ৳125,000 only. Buy Philips EverFlo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳140,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Farmgate, Dhaka
৳ 125,000
Vatara, Dhaka
Save 3%
৳145,000
৳ 140,000
📋 Philips EverFlo Full Specification
| Item | Oxygen Concentrator |
|---|---|
| Model | ✅ EverFlo |
| Brand | Philips |
| Oxygen Pressure | 5.5 PSI |
| Oxygen Flow | 0.5-5 l/min |
| Oxygen Purity | 90-96% |
| Alarm | Indicator Alarm Level: Low Oxygen: 82%, Very Low Oxygen: 70% |
| Noise | 45dB (typical) |
| Power | Input Voltage: 120 +/- 10% VAC, Frequency: 60 Hz, Power Consumption: 350W |
| Operating Temperature | 12 to 32°C |
| Others Features | Operating Altitude: 0 to 7500 feet |
| Made of Country | USA |
| Weight | 14 Kg |
| Dimension | H x W x D: 58.4 x 38.1 x 24.1cm / 23 x 15 x 9.5" |
📖 Overview
The EverFlo oxygen concentrator from Philips has a flow rate of 0.5-5 liters per minute. It has 5 liter oxygen capacity, 5.5 PSI outlet pressure, 45dB sound level, 12°C to 32°C / 55°F to 90°F operating temperature, up to 95 % operating humidity, 60Hz input frequency, 350W average power consumption, 120 +/- 10% AC input voltage, 58.4 x 38.1 x 24.1 cm dimension, 14 Kg weight.
Be the first to review
Share your experience with Philips EverFlo Home Oxygen Concentrator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★