Pinon P5BW Oxygen Concentrator
Price in Bangladesh
৳45,000
from 1 seller
The lowest price of Pinon p5bw oxygen concentrator in Bangladesh is ৳45,000 only. Buy Pinon p5bw oxygen concentrator at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Farmgate, Dhaka
৳ 45,000
📋 Oxygen Concentrator Full Specification
| Item | Oxygen Concentrator |
|---|---|
| Oxygen Pressure | 0.04-0.06MPA |
| Oxygen Flow | 1-5LPM |
| Oxygen Purity | 93% (±3%) |
| Display | Innovative big LCD display |
| Alarm | Indicator Alarm Level: Low Oxygen: 82%, Very Low Oxygen: 70% |
| Noise | ≤48db |
| Power | ≤320W |
| Operating Temperature | 5°C to 55°C |
| Package Included | Oxygen Cannula |
| Others Features | Low Purity Alarm |
| Made of Country | China |
| Weight | 16kg |
| Dimension | 395 x 370 x 595 mm |
📖 Overview
Pinon P5BW oxygen concentrator is the medical grade machine, the flow rate 5L/min and the oxygen purity can be reached 93%±3% and the oxygen outlet pressure is 0.04-0.06Mpa. It is usually used for medical, oxygen inhalation is vital to patients with breathing-related disorders like pulmonary disease, ARDS, pneumonia, lung injuries, bronchitis, asthma etc. This oxygen concentrator is especially designed for supply stable oxygen at 93%±3% for continuously operational. Also, it can connect with HFNC, HBOC or BiPAP.
Be the first to review
Share your experience with Pinon P5BW Oxygen Concentrator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★