Polk Signa S4 Dolby Atmos 3.1.2 Sound Bar
The lowest price of Polk Signa S4 in Bangladesh is ৳44,500 only. Buy Polk Signa S4 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 Polk Signa S4 Full Specification
| Item | Speaker |
|---|---|
| Model | ✅ Polk Signa S4 |
| Speaker Usage | Home Theater |
| Speaker Type | TV / Sound Bar |
| Total Speaker | 3 : 1 Speaker |
| Total Power | 410 Watts |
| Subwoofer | 5.9" wireless subwoofer |
| Audio Input | Bluetooth, USB, Optical, HDMI |
| Frequency | 20 Hz |
| Remote Control | Yes |
| Dimension | 41.2" x 3.7" x 2.4" (Bar) |
📖 Overview
Polk Signa S4 Review by Bdstall
Polk Voice Adjust Technology: VoiceAdjust speech-clearing technology allows you to enhance and clarify dialogue and adjust vocal levels from the soundbar.
Dolby Atmos: The Bose Smart Ultra Soundbar offers immersive spatial audio powered by Dolby Atmos
eARC Technology: eARC is an advanced audio return channel that makes it easy to play TV audio over a single HDMI connection. It supports Dolby TrueHD, DTS HD Master Audio, Dolby Atmos, and 3D audio formats.
Optical Cable: This cable connects a TV, Blu-ray player, or game console. This digital connection ensures high-quality audio transmission and provides clear and accurate sound.
One-Button Presets: Use this mode to watch movies and listen to music with Night Mode without disturbing the neighbors or kids during late-night binge-watching sessions.
Be the first to review
Share your experience with Polk Signa S4 Dolby Atmos 3.1.2 Sound Bar and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?